TAVS LAIKS & TAVA TELPA

Jebkas, kas mums liek mainīties, ir grūts darbs, jo jāmaina ierastās domu "taciņas" un jārada jauni risinājumi, pie kuriem tā uzreiz nemaz nevar pierast. Koučings ir ideāls instrumentu kopums šajā ceļā, jo rada neitrālu, atbalstošu un brīvas domas vidi.

Individuālās sesijas (izņemot apmācības, treniņus, grupu darbu utml.) notiek ērtā un konfidenciālā telpā Valmierā. Ja Tu dzīvo tālāk nekā 60 km no Valmieras, piedāvāju tikties tuvākā pilsētā (viesnīcā, birojā vai tml.), mēs vienosimies par garāku sesijas ilgumu, papildizmaksu sadalījumu.

 Biežāk uzdotie jautājumi

Vai mana tēma vispār ir piemērota koučingam?

Kopumā koučings ir piemērots visām profesionālās un privātās jomas tēmām vai situācijām. Svarīgākais nosacījums – Tu vēlies kaut ko savādāk, vēlies mainīt. Koučings nav psihoterapija, psiholoģiska konsultācija vai terapija, bet koučings kalpo kā vesela cilvēka mērķtiecīga potenciāla attīstīšana - ar skatu nākotnē. Sazinoties ar mani pirmajā bezmaksas sarunā, mēs pārrunājam Tavu konkrēto situāciju vai problēmu un, balstoties uz savu pieredzi un zināšanām, es piedāvāju Tev strukturētu, dziļu un individuālu risinājumu.

Kāda ir atšķirība starp koučingu un psihoterapiju? Kā izvēlēties kouču?

Kaut arī profesionāls koučings Latvijā ir jau 10 gadus, tieši pēdējos gados tā popularitāte strauji kāpusi, - un dažbrīd pat šķiet, ka par kouču var strādāt jebkurš. Koučings tiek dēvēts par “palīdzību pašpalīdzībai”; tās ir metodes un instrumenti, ar kurām koučs palīdz attīstīt vai padziļina Tavu potenciālu. 
Koučs neteiks Tev priekšā, kas jādara (rekomendācijas var saņemt no konsultanta, mentoriem), bet atbalstīs Tevi resursu aktivizēšanā, lai Tu sasniegtu to, ko pats vēlies. Atšķirībā no psihoterapijas koučingā nenotiek pagātnes analīze vai darbs ar traumatiskiem notikumiem.
Izvēloties kouču, svarīga ir nopietna kvalifikācija, dzīves pieredze un noteikts dzīves briedums, tomēr liela nozīme ir tam, vai izvēlētajam koučam vari atklāties un cik noturīgas vēlies pārmaiņas.

Kas ir sistēmiskais koučings?

Kopumā koučingā nav tik būtiski izzināt daudzos problēmu cēloņus, bet gan atrast risinājumu Tavai tēmai un ceļu Taviem mērķiem. Sistēmiskais koučings neskatās tikai uz vājām pusēm, bet gan izceļ Tavas stiprās puses, Tavas kompetences. Cilvēkā esošie resursi, kas “nolikušies” aizmirstībā (dažādu iemeslu dēļ), atkal tiek aktivizēti. 
Koučinga metodes maina redzējuma perspektīvi - tās Tev dod iespēju citādi paskatīties uz savām tēmām/ situācijām un atrast risinājumus, kurus varbūt līdz šim neredzēji. Konkrēti sistēmiskais koučings spēcīgi balstās uz resursiem un risinājumiem, un ietver Tavu kontekstu, Tavu apkārtējo. Mēs visi esam daļa dažādās sistēmās (darbs, ģimene, draugi). Mūsu domas un rīcība ietekmē citu cilvēku izturēšanos mūsu sistēmās – un otrādi. Šis abpusējās cēloņsakarības ir īpaši nozīmīgas sistēmiskajā koučingā.

Kad notiek koučinga sesijas? Un cik ātrā laikā iespējams pieteikties uz pirmo sesiju?

Individuālās koučinga sesijas notiek iepriekš norunātos laikos, nedēļas darba dienās (pirmdiena-piektdiena), laikā no 10:00 līdz 20:00 (sesijas beigas). 
Pirmā sesija jauniem klientiem šobrīd iespējama pēc aptuveni 1-2 nedēļām.

Kas notiek, ja es nevaru ierasties uz koučinga sesiju?

Ja nevari būt koučinga sesijā, lūdzu paziņot to ne vēlāk kā 48h pirms koučinga (telefoniski vai e-pastā) un mēs vienosimies par citu tikšanās laiku.
Ja paziņojums par neierašanos netiek dots, es par plānoto sesiju izrakstu rēķinu 100% apmērā.

Vai iespējams izmēģināt koučingu?

Nē, es nepiedāvāju izmēģinājuma (demo) koučingu. Ja vēlies pārliecināties par koučinga procesa piemērotību, labāk izvēlēties vispirms bezmaksas sarunu (apm.20 minūtes telefoniski vai caur videozvanu). Šī saruna tieši ir domāta tam, lai noskaidrotu Tavu vēlmi, koučinga norisi un, ja mēs nolemjam strādāt kopā, vienojamies par pirmās koučinga sesijas laiku.

Kā notiek koučings pie Jums?

Efektīvs koučings ir kā laba saruna, no kuras Tu saņem īstos impulsus un pats nonāc pie risinājumiem vai idejām. Individuāls koučings ir tik personisks un unikāls kā Tu, tāpēc te neder "visiem viens" risinājums.

1. Es klausos. 
2. Uzdodu jautājumus, kuri iespējams izklausās neparasti, tomēr tie palīdz ieraudzīt jaunas perspektīves un pamanīt iespējas, par kurām pat nebiji iedomājies/-usies.
3. Dažkārt es strādāju ar koncentrētu tekstu – liekas neierasti, taču tas kā metode lieliski palīdz (atkal) aktivizēt resursus, kas aizslēpušies aiz ikdienas stresa vai negatīvas pieredzes. Man ir izstrādāti metožu varianti, pārzinu arī zinātniski validētas metodes, bet bez tam esmu strukturētu risinājumu piekritēja.
4. Man ir svarīgi neveidot kārtējos “To Do” sarakstus un nebūvēt tikai mērķu sasniegšanas plānus. Laba sabalansētība starp racionālo un emocionālo patību man ir daudz svarīgāk.

Manās sesijās Tu vari ļauties domām, jūtām, būt tāds, kāds esi. Strukturēta sarunas vadīšana un skaidrs gala rezultāts ir mans uzdevums! Bez tam, katras sesijas sākumā mēs varam pārrunāt arī aktuālāko un akūtāko.

Ar kādām metodēm Jūs strādājat?

Savā darbībā izmantoju plaša spektra koučinga metodes, kas, galvenokārt, balstītas vērtībās, mērķos, balansā starp racionālo un emocionālo. 
Savu profesionalitāti uzturu regulāri mācoties, lasot profesionālo literatūru, apmainoties pieredzē ar citiem koučiem.

Šveices institūta Coach Akademie Schweiz metodes balstās uz zinātniski validētu (!), ilgtspējīgu un skaidri strukturētu koučinga modeli St.Galler-Coaching-Modell (SCM)®. Tai ir būtiska atšķirība no daudzām citām koučinga metodēm: primāri cilvēkam nevis jāfokusējas uz savu ikdienas mērķu sasniegšanu (jo citādi tie jau sen un viegli būtu sasniegti), bet gan jāvairo pamatu pamats - savas individuālās vērtības. Un tas piemērojams arī biznesa koučinga jomā. CoachAkademieSchweiz ir ICI akreditēta mācību iestāde.
Pasaulē vadošās asociācijas ICF (International Coaching Federation) akreditētās apmācību metodes palīdz strukturētāk strādāt ar konkrētu problēmu vai mērķi.Kas man jāņem līdzi uz koučingu? Kā man sagatavoties?

Svarīgi ir, ka koučinga sesijā es varu iepazīt Tevi kā cilvēku: pirms mūsu tikšanās es apzināti neveidoju priekšstatu un neizvirzu nekādas hipotēzes. Arī personības testi vai anketas netiek pildītas. Izņēmums ir Karjeras koučings, kad, lai darbs būtu jēgpilns, arī iepriekš varu lūgt Tevi atsūtīt esošo CV (ja ir). 
Svarīga ir Tava motivācija un vēlme spert pirmo soli pārmaiņām. Jo intensīvāk Tu ļausies koučinga procesam, kritiski spēsi paskatīties uz ieradumiem, “vecajām taciņām” un pats/pati dosi sev dosi atļauju jaunam, iepriekš nezināmam skatījumam, jo efektīgāks būs koučings.

Kas Jūs raksturo kā kouču? 

Manu uztveri raksturo pārliecība, ka mēs katrs esam savas dzīves veidotāji un mums vajadzētu arī šo atbildību uzņemties. Tāpēc man ir ļoti svarīgi, ka darbs notiek individuāli un personiski: mēs strādājām pie Tavas nostājas darbā un dzīvē, pie Tavām vērtībām un mērķiem – nevis, ka piedāvāju standarta risinājumus vai metodes, kas der visiem. 
Vienlaikus man ir svarīgi, lai sesiju beigās Tu dodies mājās ne tikai ar labu sajūtu, bet arī ar konkrētu un reālistisku plānu, kuru Tu pats/pati arī vari uzsākt. Koučinga centrā es Tu: es interesējos par Tevi, Tavu dzīvi, mūsu sarunās es dodu impulsus, uzdodu jautājumus, kuri Tev sniedz skaidrību un ved soli tālāk.

Kādas tēmas parasti ir Karjeras koučingā?

Bieži koučingā par karjeru un profesionālo attīstību tiek risinātas šādas situācijas:

- Mans esošais darbs mani vairs nepiepilda, bet es vēl nezinu, kāds darbs ir man piemērotāks.
- Es darbā darbu pārāk daudz... Ko  darīt citādi, ko iesākt?
- Esmu darba meklējumos un vēlos izmantot šo laiku, lai apzināti saprastu sev piemērotāko amatu.
- Es gribu saprast savus mērķus profesionālajā jomā.
- Es strādāju, jo jāpelna iztikai, bet patiesībā vēlētos darīt kaut ko citu.
- Es vēlos profesionālas pārmaiņas, jau pat zinu kādas tas būtu, bet vēl neuzdrošinos.
- Man darbā paliek garlaicīgi. Ko varu darīt citādi? 
- Es savu karjeru esmu sasniedzis/-gusi, vēlos strādāt mazāk. Kādas ir manas iespējas?
- Es zinu savu mērķēto amatu (esošajā vai citā uzņēmumā), man vajadzīga labi sagatavota darbā pieteikšanās stratēģija.
- Es piesakos daudziem amatiem, bet saņemu atteikumus. Vai kaut kas ir nepareizi manos dokumentos vai varbūt izturos darba intervijā nepareizi?
- Mans darbs mani izdzen, veselība grīļojas. Ko es varu darīt, lai izvairītos no izdegšanas?
- Es vēlētos plānot savu karjeru ilgākam laikam uz priekšu, bet nezinu, vai tam ir jēga un kādā virzienā vispār doties
- Es drīzumā uzsākšu jaunu darbu un, lai uzreiz nepieļautu liekas kļūdas, meklēju sev pāris mēnešiem sarunu partneri (sparinga partneri).
- Esmu pabeidzis studēt, meklēju piemērotāko amatu un piemērotāku darba devēju. Pēc kā man vadīties?

Es neesmu vadītājs, vai varu izmantot koučingu?

Jā, neatkarīgi no tā, vai esi vadītājs, eksperts, ar mazu vai lielu profesionālo pieredzi, vai esi vienkārši speciālists, fokusā esi Tu un Tavi individuālie uzdevumi. Lai iegūtu no koučinga, Tava amata pozīcija ir pilnībā vienalga. Arī karjeras koučingu var izmantot jebkurš, arī bez vēlmes kļūt par vadītāju.

Kādas ir Jūsu specifiskās zināšanas, -  piemēram, par IT nozari?

Lai arī daudzi mēdz domāt, ka man kā koučam perfekti jāpārzina klienta darbības nozare, tomēr koučinga ieguvums ir neatkarīgs no nozares. Daudzos uzņēmumos ir līdzīgas struktūras, procesi, matricas, kas krustojas, bez tam cilvēks ir cilvēks neatkarīgi no nozares. 
Kā koučam man nav jābūt darbības nozares ekspertam – tas esi Tu. Es esmu eksperts koučinga procesos.

Vai biznesa koučings ir domāts tikai augstākai vadībai? 

Nē, mans piedāvājums biznesa koučingā domāts visu līmeņu vadītājiem (arī komandu līderiem/ "teamlead"), neatkarīgi no darbības nozares un amata pozīcijas. 
Arī darbiniekiem, kuri drīzumā uzņemsies vadītāja lomu (pēctecības plānošana), es sniedzu atbalstu, lai optimāli sagatavotos jaunajiem pienākumiem, kā arī, ja nepieciešams, atbalstu pirmos mēnešus.

Vai es kā vadītājs vai darbinieks varu nākt uz koučinga sesijā arī privāti?

Jā, vadītāji/ darbinieki var risināt arī personīgas tēmas un, vienojoties ar savu darba devēju, noskaidrot, vai darba devējs būtu gatavs apmaksāt koučinga izdevumus.
Mana pieredze rāda, ka daudzi vadītāji to redz kā neatņemamu iespēju personības attīstībā, bez tam tas patiesi liecina par rūpēm un labbūtības veicināšanu. 

Kādas tēmas ir vadības koučingā vai 1:1 sarunās?

Sarunās ar augstākā līmeņa vadītājiem un arī pēc pašas pieredzes zinu, ka “jo augstāk, jo aukstāk”. Godīga un aktīva kolēģu vai vadītāju atgriezeniskā saite ir stipri samazinājusies. Bieži vien trūkst līmeņa sarunu partneris konstruktīvai domu apmaiņai. 
Augstākās vadības koučingā/ 1:1 sarunās es apvienoju biznesa risinājumus ar sistēmiskā koučinga metodēm, kuras balstās uz manu pieredzi uz zināšanām vadības komandā, personālvadībā, vadītāja amatā, kā arī šodienas darbā kā sistemātiskajam koučam. Es nebūšu tā, kas ir viszinātāja vai kas tur priekšā vienīgās patiesības spoguli. Bet vienā partnerības līmenī es esmu Tavs koučs, konsultants un sparinga partneris.